Jitka H. - GroVia

O látkování jsem prvních 8 měsíců těhotenství vůbec neuvažovala -  byla jsem plná předsudků, které dosud čítám a nad nimiž se dneska bavím (špinavá dřina, přidělávání práce, smrdutá záležitost, žehlení, doba kamenná). Přesto si mě našly-začalo to otázkou mé maminky, jestli to nechci zkusit (je pediatr a měla čerstvou pacientku v látce a tak byla "o krok napřed", minimálně vizuelně). Ne mami, nechci, já budu mít s prvním dítětem na něco takovýho určitě čas. Ale postupně se mi to začalo v hlavě rozkládat (když ty maminky mají tak často pravdu) a říkala jsem si, co když na tom něco bude. Začala jsem si vyhledávat články a ejhle-najednou začala ta možnost nabývat čímdál konkrétnější podoby a já se začala orientovat ve výrazech AIO, svrchní kalhotky, snapka, vkládačka a zároveň se mi začal rodit v hlavě obrázek toho, co bych eventuelně chtěla zkusit a proč (látku ano, čekám chlapečka, tak kvůli přehřívání a celkově udělat "něco navíc", mít pro něj "něco lepšího") a čemu bych se ráda vyhnula (skládání čtverců, obrovský miminčí zadeček, impregnace vlňáků, nemoderní vzhled)... Začala jsem pátrat po tom, zda existují plenky, které mi to mohou splnit.

A našla jsem - páni, našla... Na konci května (TP byl 7.6.) mi dorazil první testovací balíček GroVia a já jim propadla. Tehdy ještě staré dobré vzory (sovičky, letadýlka...) a barvy (oranžová, zelená a spol.) se staly základem mojí výbavy, kterou jsem postupně rozšířila tak, že vlastním 22 savých jader a kolikery kalhotky, to se až stydím napsat :-) - ale syn je docela pokakánek, takže někdy i těch je málo a musím prát zvlášť.

Samotné používání je opravdu jednoduché a extra komfortní, přiznám se, že i když jsem mockrát pokukovala po webech po různých vzorech a typech plenek, nikdy jsem žádnou neobjednala, protože ten systém výměny pouze jader a větrání (nešpinavých, jen navlhlých) kalhotek mi maximálně vyhovuje, stejně tak to, že je šetřím tím, že je mohu prát pouze na 40 stupňů, na rozdíl od savých jader, které peru na 60 (což u AIO plen není možné). Byla jsem nadšená i tím, že jádra mají jako jediná i naspodu PUL vrstvu, takže by neměly propouštět, ale je pravda, že tato vrstva se poměrně brzo ochodila (asi tím teplejším praním) a už nefunguje jak by měla.

Všechny kalhotky, které vlastním jsou na suché zipy, i po 14 měsících intenzivního používání fungují jak mají, jsou opravdu dobře lepící. Vždy dávám ještě separačku. 

Zpočátku se často stávaly nehody, protože jsem důsledně nezastrkala "křidýlka" do kalhotek a moč se vzlínáním dostala na oblečení, ale to byla začátečnická chyba, mohlo mě to napadnout. Jinak je pravda, že plenka (zvlášť u chlapečka a zvlášť u trochu staršího) relativně brzo proteče, přesně jak píše maminka přede mnou mám naprosto shodnou zkušenost, takže se přiznám, že na delší vycházku (zvlášť po obědě, kdy vím, že je syn najedený a napitý a bude hodně čurat) a na noc dávám jednorázovku. Doma přes den je to jedno, tam zkrátka přebaluju častěji, ten počet jader, co mám, stačí na naprosto pohodlné používání s praním každých 72hodin.

Shrnuto podtrženo, jsem moc spokojená, plenky báječně vypadají, dělají štíhlý zadeček (není prakticky poznat, že je dítě v látkovce), neomezují v pohybu, savost je pouze se savým jádrem a bez extra vkládačky sice tak střední, ale pro mne ty výše zmíněné klady tohle vyváží. 

Jitka H. a syn, 14 měsíců 

Čtěte i další recenze - najdete je na stránce Zkušenosti s plenkami